APIE WATSU

Watsu – kas tai?

TAI PROCEDŪRA, SKIRTA GILIAM FIZINIAM IR PSICHINIAM ATSIPALAIDAVIMUI, ORGANIZMO GYVYBINIŲ JĖGŲ ATSTATYMUI.

Watsu masažas – tai japoniško masažo (Shiatsu), raumenų tempimo, šokio ir meditacijos junginys. Šis masažas sukuria gilų atsipalaidavimą, malšina įsisenėjusius skausmus ir išlaisvina nuo įtampos.

1980-ųjų pradžioje Haroldas Dullas (Harbino Shiatsu ir Masažo mokyklos Šiaurės Kalifornijoje direktorius, ang. Harbin School of Shiatsu and Manage in Northen California), pradėjo taikyti tempimo pratimus ir įvairius judesius šiltame vandenyje. Praktikuojant ir ekperimentuojant šią masažų kryptimi buvo bendradarbiaujama su įvairioms klinikoms. Ir ilgainiui Watsu tapo pagrindine ir lyderiaujančia vandens terapija. Tai pat Watsu tapo įkvėpimo šaltiniu ir impulsu kitoms vandens terapijos formoms, kurios atsirado greta: „Vandens šokis“ (ang. „Waterdance“), „Gydantis šokis“ (ang. „Healing Dance“) ir „Jahara technikos“ (ang. „Jahara Techniques“) ir dar kelios kitos:

  1. WOGA („Vandens Joga“, ang. „Water Joga“) Pavadinimą Woga – vandens joga- sugalvojo Zen Shiatsu meistras Haroldas Dull, pasiūlęs daryti asanas vandenyje, kad kūnas išlaisvėtų ir „suminkštėtų“ prieš Watsu sesijas. Taip pat šis pavadinimas siejamas su Vandens jogos praktika, sukurta G. De Stefani ir apima vandenyje atliekamas hatha jogos asanas ir jų variacijas.
  2. AI CHI („Vandens Tai Chi“). XXa. dešimtojo dešimtmečio pradžioje buvęs Japonijos olimpinės plaukimo rinktinės treneris Jun Konno sukūrė Ai Chi. Šiuo metu Jun Konno yra vandens dinamikos instituto (ang. Aqua Dinamics Institute), įsikūrusio Yokohamoje, prezidentas. Ai Chi vandens terapijos metodas, jungiantis Tai Chi kovos meno judesius ir diafragminį kvėpavimą su pasipriešinimu vandenyje. Šiltas vanduo yra ideali terpė lėtiems Tai Chi judesiams atlikti. Ai chi yra kaip menas, kurio esmę sudaro plastiški, ramūs judesiai šiltame vandenyje.
  3. „WATERDANCE“ (vok. „Wasser Tanzen“) buvo sukurta Arjana Brunschwiler ir Aman Schroter 1987 m.. Tai vandens praktika atliekama žmogų sukuriant judesius povandeniu ir vandens paviršiuje. Nėrimui po vandeniu naudojami nosies spaustukai. Visi perėjimai atliekami su kvėpavimo pratimais ir masažo elementais, tokiais kaip: aikido elementai, apsukimai, delfinų ir gyvatės tipo bangos, šokio vandenyje judesiai. Waterdance suteikia fizinį palengvėjimą, giliai atpalaiduoja, gali sukelti meditacines būsenas.
  4. „Healing dance“(harmonizuojantis šokis) šio metodo kūrėjas yra buvęs klasikinio baleto šokėjas ir Watsu mokytojas Alexander Georgeakopoulus. Šiame Watsu metode susipina dinamiški judesiai, šokio elementai, ritmas ir trijų dimensijų judėjimas aukščiau ir žemiau vandens paviršiaus. Harmonizuojantis šokis remiasi gydomąja judesio galia ir natūraliu kūno judėjimu vandenyje. Judesiai yra hidrodinaminiai ir platūs, atliekami darant daugiau kaip dvidešimt „bangų“. Jie suviejyja kūną ir tuo pačiu atpalaiduoja kūno energijos srautus. Švelnūs apkabinimai ir paleidimai, traukimai, ramūs perėjimai ir masažas susijungia į vieną nenutrūkstamą tėkmę.

„Jahara Techniques“ – šią masažo techniką sukūrė ir išplėtojo Mario Jahara iš Brazilijos. Ji remiasi paramos, prisitaikymo, išsiplėtimo, lengvumo ir nepastebimumo principais. Jaharos technika – tai nenutrūkstami žiediniai judesiai, derinami su nedidelėmis kūno padėties judėjimo amplitudėmis. Tai ypač rami  ir švelni vandens terapijos forma. Mario Jahara būtent pabrėžė švelnų traukimą ir tempimą, laikantis kelių pagrindinių fiziologinių principų: stuburo vientisumo, kūno dalių suderintos veiklos, raumenų atsipalaidavimo. Ši masažo technika yra „tyli“ ir „meditatyvi“. Nuosekliai spaudžiami tam tikri kūno taškai, veiksmas nuoseklus ir tikslus. Jaharos technika buvo sukurta klinikinėms būklėms ir dažnai naudojama vandens reabilitacijos programose. Švelniai tempiant nugarą juntama, kaip išsiplečia kūnas.

Watsu procedūrų poveikis žmogui

Watsu yra pasyvi vandens terapijos forma, naudojama ir kaip reabilitacijos procedūra. Taikant Watsu masažą visada svarbu atsižvelgti į kiekvieno paciento asmeninius poreikius – tiek fizinius, tiek kognityvinius, tiek psichologinius-socialinius. Watsu sesijos metu pagerinama ne tik fizinė paciento būklė, bet sumažinamos įvairios psichinės ir psichosomatinės įtampos.

 

Fiziologinis Watsu procedūros poveikis

Bene didžiausią poveikį Watsu masažas daro paciento raumenų atsipalaidavimui ir sąnarių skausmo mažinimui. Šiltame vandenyje ritmiškai atliekami liemens tempimo ir rotaciniai judesiai mažina raumenų ir sąnarių įtampą ir padidina jų judėjimo amplitudes, bei elastingumą. Šiluma ir vandens srovės sušvelnina tempimo ir skausmo pojūčio barjerą. Taip pat Watsu procedūros suaktyvina medžiagų apykaitą ne tik raumenyse, bet ir limfinėje, kraujotakos, virškinamojo trakto sistemoje, pvz.: sportininkams po intensyvių treniruočių arba didelės fizinės apkrovos šiltame vandenyje iš raumenų lengviau ir greičiau pasišalina nuovargio pojūtis, ypač raumenų pažeidos atvejais. Raumenų pažeida plačiai žinoma kaip „vėluojantis raumenų skausmas“, kurio pikas pasireiškia maždaug 36 val. po fizinio krūvio. Tai vyksta dėl histamino ir prostaglandinų išsiskyrimo, kurie didina skausmo receptorių jautrumą. Vėluojantis skausmas atsiranda dėl vidinio raumenų spaudimo didėjimo, kuris didina skausmo receptorių jautrumą. Watsu procedūros metu dėl vandens srovių mikro vibracijų per visą kūno odą ir temperatūros poveikio šie raumenų skaidulų sukelti skausmo simptomai ženkliai sumažėja.

Sevyno amžiaus žmonėms, turintiems sumažėjusį sąnarių paslankumą, įv. tipo uždegimus (artritą ir pan.), Watsu procedūros didina sąnarių mobilumą. Plūdumas vandenyje leidžia judesius atlikti be pridėtinio kūno svorio, kas ypač palengvina ir padidina judėjimo galimybes. Ilgainiui po procedūrų pastebimas pacientų miego pagerėjimas, geresnė virškinamojo  trakto veikla, sustiprėja imunitetas.

Taip pat Watsu masažas veikia kraujo ir limfos sistemas: suaktyvina jas, pagreitindamas kraujo ir limfos tekėjimą. Gerina kraujagyslių tonusą. Pagreitėjus limfos apytakai sumažėja jos pabrinkimas ir sąstingis audiniuose.

Psichologinis Watsu masažo poveikis

Watsu masažo psichosomatinis poveikis turi milžinišką potencialą siekiant gerinti pacientų funkcinius gebėjimus ir gyvenimo kokybę. Tai vienas geriausių būdų sumažinti emocinį dirglumą ir siekti harmonijos su savimi ir aplinka. Vandens šiltų srovių aplink kūną ir per odą mikro vibracijos atpalaiduoja kūną. Daugelis pacientų dalinasi, kad pirmą kartą po patirtų traumų jaučiasi saugūs. Watsu sesijos metu pacientai tarsi išgyvena „vidinę kelionę“, ši patirtis labai individuali ir sunkiai nupasakojama žodžiais. Pvz., pastebėta, kad Watsu masažas ypač gerai psichologiškai veikia besilaukiančias moteris ypač jei vaikelis šeimoje yra pirmagimis. Watsu masažas besilaukiančias moteris nuramina, harmonizuoja nuotaikų kaitą, sumažina gimdymo ir laukimo nerimą. Paauglius Watsu masažas veikia mažindamas ūmų psichologinį jautrumą ir dirglumą, keičiasi paauglių elgsena: jie tampa atviresni, atidesni, švelnesni, sukalbamesni. Taip pat Watsu masažas padeda pacientams lengviau išgyventi patirtas artimųjų netektis ar kitokį emocinį skausmą. Taip pat pastebėta, kad Watsu masažas gali būti viena iš pagalbinių priemonių norintiems atsikratyti įvairių žalingų įpročių ar priklausomybių, – tai subtilus ir kiekvienam lengvai prieinamas būdas siekti vidinės harmonijos ir darnos su savimi.

Watsu sesijos tinka visiems žmonėms ir visoms amžiaus grupėms be išimties, nelygu, kokia emocinė žmogaus patirtis sukaupta. Kiekvienas, patyręs Watsu masažo sesiją, turi galimybę atrasti tik jam labai artimus ir individualius psichologinius aspektus.